Derneğin “10. Yıl Etkinlikleri” çerçevesinde 2009 yılı sonbaharında kurulmuş hocalığına ve şefliğine TRT Ankara Radyosu Türk Halk Müziği ses ve saz sanatçısı Mehmet ÜÇER getirilmiştir. 19 Haziran 2010 tarihinde Ankara’da “Anadolu Semahları Özel Konseri” yle ilk kez sahne almıştır. Topluluğun üye sayısında dönem dönem değişiklikler olmakla birlikte, bu sayı yetmişin altına pek düşmemektedir.

Herhangi bir nedenle topluluktan ayrılan üyelerin yerine, dönem başlarında, topluluk şefi tarafından yapılan ses ve kulak yeterlilik sınavı ile yeni üyeler alınmaktadır. Üyelerde aranan yaş aralığı 18-45 tir.

Cumartesi günleri Internet sayfamız ve sosyal medya hesaplarımız aracılığıyla duyurulan yer ve saatlerde topluluk üyelerine solfej, nazariyat, şan ve repertuar dersleri verilmekte ve konserlere hazırlanılmaktadır. Gerektiğinde, önceden duyurulan gün, saat ve mekanlarda ilave çalışmalar da yapılabilmektedir. Bu çalışmalarda derslere devam ve çalışma kurallarına uyma mecburiyeti vardır. Repertuvar derslerinde eserleri notaları ile geçmek esastır.

 

HOCALARIMIZ

 

Mehmet ÜÇER

enguru_mehmet_ucer1958 yılında Elazığ’da doğdu. Geleneksel Anadolu Müziği’ne küçük yaştan itibaren ilgi duydu ve amatör mûsıkî derneklerine devam etti. Bağlama ve nazariyat dersleri adığı hocası Coşkun Gülâ ile birlikte “Bağlamada Tezene Tavırları” adlı bir albüm çıkardı. Farklı yörelerin müziğine ait zengin bir koleksiyon oluşturdu ve o yörelerin değerli müzisyenlerinden feyz aldı.

1988 yılında TRT Ankara Radyosu Yurttan Sesler Topluluğu’na yetişmiş sanatçı olarak girdi. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarına ait prodüksiyonlarda farklı görevler üstlendi; yurtiçi ve yurtdışında konserler verdi. 1994-1997 yılları arasında HÜ ve TRT Ankara Radyosu Gençlik Korosu’nda koro şefliği ve bağlama hocalığı yaptı. TRT kanallarında yayınlanan “Bergüzar” ve “Dem Bu Dem” adlı periyodik programların müzik danışmanı oldu.

İktisat yüksek lisans diplomasına da sahip olan sanatçı, halen TRT Repertuar Kurulu üyeliği ve Kültür Bakanlığı’nda danışma kurulu üyeliği görevlerini sürdürmektedir.