1999 yılının ikinci yarısında TRT Ankara Radyosu Türk Sanat Müziği ses sanatçısı Vedat Kaptan Yurdakul ve arkadaşları tarafından kurulmuş ve 11 Mart 2000 tarihinde Ankara’da “Hacı Arif Bey Özel Konseri” ile ilk kez sahne almıştır. Sâzende ve hânende sayısı 80-100 arasında değişmektedir. Klâsik Türk Müziği’ne gönül vermek ve onu dejenere etmeksizin icra etme gayreti içinde olmak, topluluğa üye olmak için ilk ve vazgeçilemez şarttır. Herhangi bir nedenle topluluktan ayrılan üyelerin yerine, dönem başlarında, topluluk şefi tarafından yapılan ses ve kulak yeterlilik sınavı ile yeni üyeler alınmaktadır. Üyelerde aranan yaş aralığı 18-45 tir.

Pazar günleri öğleden sonra yapılan haftalık çalışmalarda topluluk üyelerine solfej, nazariyat, şan ve repertuar dersleri verilmekte ve konserlere hazırlanılmaktadır. Topluluk üyelerinin derslere devam ve duyurulan çalışma kurallarına uyma mecburiyeti vardır. Repertuar derslerinde eserleri notaları ile geçmek esastır.

Yoğun uğraşlara karşı, bir çalışma salonu edinecek mali yapıya henüz ulaşılamadığından, haftalık çalışmalar, üniversite ve belediye yöneticilerinin topluluğa tahsis ettiği, zaman zaman değişen mekânlarda sürdürülegelmektedir.

 

HOCALARIMIZ

Vedat Kaptan YURDAKUL

vky_profilAnkara’da doğdu. Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’nü bitirdi. 1981 yılında TRT’nin açmış olduğu Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği ses sanatçılığı sınavlarına girdi. Her ikisini de kazandı. Staj döneminde Ferid Sıdal, Ahmet Hatipoğlu, Yüksel Kip, Tarık Kip, Dr. Nazmi Özalp, Metin Everes ve Müberra Yetkin’in öğrencisi oldu. Hocası Ferid Sıdal’ın teşvikiyle Türk Sanat Müziği’ni tercih etti. 3 yıl süresince çok sayıda sınavdan başarılı çıkarak 18 arkadaşıyla birlikte kadrolu sanatçı olarak Ankara Radyosu’nda göreve başladı. Sanat yaşamının bundan sonraki aşamalarında Mustafa Erses, Bekir Sıtkı Sezgin, Dr. Alaeddin Yavaşça ve Muzaffer İlkar’dan feyz aldı.

Radyo ve televizyonda çok sayıda program gerçekleştirdi. 1991’de Müzik Dairesi Başkanlığı’nda uzmanlık kadrosu aldı. 1996’da TRT Türk San’at Müziği Gençlik Korosu şefliğine getirildi. Aynı dönemde Konya Selçuk Üniversitesi bünyesinde kurulan Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’nda şan ve eser icrası dersleri verdi. 1999 yılında girdiği topluluk şefliği sınavını birincilikle bitirerek Klasik Koro Şefi oldu. 2003 yılından itibaren uzunca bir süre Denetim ve Repertuar Kurulu üyeliği yaptı.

Günümüzde şef ve ses sanatçılığının yanı sıra, TRT’de “Yeni Eserler Kabul Kurulu”nda görev yaparken, Engürü Terennüm Klasik Türk Müziği Topluluğu da dahil çok sayıda koroda eğitmen ve şef olarak müziğimize hizmet vermektedir.Hacettepe Üniversitesi Seçmeli Dersler Koordinatörlüğü’nde Klasik Türk Müziği derslerine girmektedir.

Engürü Türk Müziği Derneği’nin kurucusu ve onursal başkanı olan sanatçı evlidir ve kendisi gibi müzisyen olan bir oğlu ve kızı vardır.

Fevzi DEMİRKOL

fevzi_demirkol