Yönetim ve Denetim Kurulu

tanyol_coruhTanyol ÇORUH
BAŞKAN

1950 yılında Erzurum’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nden 1973 yılında Jeoloji Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu.

MTA Enstitüsü’nde ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nda 37 yıl kamu görevi yaptıktan sonra 2010 yılında emekliye ayrıldı.

1994 yılından başlamak üzere devam ettiği bazı amatör korolarda, Kadri Şarman, Ali Şenozan, Cahit Ünyaylar, Selçuk Aygan, Hasan Eylen ve Vedat Kaptan Yurdakul’un öğrencisi oldu.

Engürü Türk Müziği Derneği kurucu üyesidir.

Mûsıkî dışında, güzel sanatların diğer dallarından, seyahat etmekten, spor yapmaktan ve izlemekten hoşlanır.

Evli ve bir çocuk babasıdır.

 

faruk_cenap_erdoganFaruk Cenap ERDOĞAN
GENEL SEKRETER

Malatya’da doğdu. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni bitirdi. Üniversite öğrencisi olduğu yıllardan itibaren Klâsik Türk Müziği ile içi içe oldu. Şevket Tümer, Cahit Ünyaylar, Ziya Taşkent, Vedat Kaptan Yurdakul ve daha birçok değerli sanatçıdan feyz aldı. Amatör ses yarışmalarında dereceleri vardır.

Müziğin yanısıra güzel Türkçemizi daha iyi kullanma ve konuşma gayreti içinde oldu ve Çetin Çeki, Mesut Mertcan gibi büyük ustaları dikkatle takip etti, eğitim amaçlı sohbetlerine katıldı. Jülide Gülizar ve Mehpare Çelik’in öğrencisi oldu. 1993 yılından bu yana çeşitli radyolarda spiker/sunucu ve program yapımcısı olarak çalıştı. 2008 yılından itibaren yaklaşık beş yıl süreyle Meteorolojinin Sesi Radyosu’nda yayın sorumlusu olarak görev yapmıştır. Halen bu Radyo ile birlikte Ankara Polis Radyosu’nda da şiir ve müzik programları yayınlanmaktadır.

Ankara başta olmak üzere yurdun çeşitli yerlerinde faaliyet gösteren mûsıkî cemiyetlerinin konserlerinin sunumları ile birlikte özel ve protokol programlarını da sunmaktadır. Öğrencilere ve erişkinlere Türkçe, diksiyon, güzel ve etkili konuşma eğitimi vermektedir.

2004 yılında Şair Berran Yalçın’ın şiirlerinden oluşan “Sonbahar Düşleri” ve 2015’de Şair Kalp Cerrahı Doç. Dr. S. Fehmi Katırcıoğlu’nun şiirlerinin yer aldığı CD çalışmaları vardır.

 

ismail_demirdovenİsmail H. DEMİRDÖVEN
II. BAŞKAN

1950 yılında Balıkesir’de doğdu. 1973 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Çalışma Bölümünden mezun oldu. 1980 yılına kadar üniversitenin idarî örgütünde çalıştı. Daha sonra Sosyal ve İdarî Bilimler Fakültesi Felsefe Bölümünde yüksek lisans ve doktora yaptı. Hâlen Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Lise yıllarından bu yana ciddi bir Klâsik Batı müziği dinleyicisi olan İsmail H. Demirdöven, Hacettepe Üniversitesi Klâsik Türk Müziği koroları sayesinde bu müzikle tanışmıştır. Gültekin Aydoğdu, Simla Arıkan Açıkgöz, Özgen Gürbüz, Vedat Kaptan Yurdakul, Fevzi Demirkol gibi hocalar sayesinde Klâsik Türk Müziği’ni de çeşitli yönleriyle öğrenmeye ve onun da ciddi bir dinleyicisi olmaya çalışmaktadır.

 

ayca_gurpinarAyça GÜRPINAR
SAYMAN

1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 1998 yılında mezun oldu.

Kariyerini çeşitli özel firmalarda sürdürmektedir.

1997-1998 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Klasik Türk Müziği Korosu’na, 2000-2001 yıllarında ise ODTÜ Klasik Türk Müziği Korosuna devam etti. 2002 yılından bu yana Engürü Türk Müziği Derneği üyesidir.

Evli ve bir çocuk annesidir.

 

ebruN. Ebru ÖZDEMİR
ÜYE

1968 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden 1990 yılında mezun oldu. 2000-2002 yılları arasında “University of Illinois at Urbana-Champaign/ABD” de finans dalında yüksek lisans yaptı. 1996’da çalışmaya başladığı Hazine Müsteşarlığında halen uzman olarak görev yapmaktadır.

Müzik çalışmalarına 1991 yılında Üsküdar Mûsıkî Cemiyetinde başladı. Cemiyet çatısı altında, Vahit Anadolu, Amir Ateş, Şeref Çakar, Alaattin Pakyüz, Cahit Deniz, Metin Şamlı gibi değerli hocalardan usul, solfej, nazariyat ve repertuar dersleri aldı.

1995 yılından itibaren 3 yıl süreyle SGK Türk Sanat Müziği Korosunda Güngör Önder ve Cahit Ünyaylar’ın öğrencisi oldu. 1999-2014 yılları arasında devam ettiği kurum korosunda TRT Ankara Radyosu’nun değerli şefleri Vedat Kaptan Yurdakul ve Hasan Eylen’le çalıştı.

Engürü Türk Müziği Derneği’ne 2005 yılında katıldı.

Evli ve iki çocuk annesidir.

 

inci-yukselİnci YÜKSEL
ÜYE

Ankara’da doğdu. Yükseköğrenimini Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünde tamamladı H.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsündeki çalışmaları ile 1984 yılında bilim uzmanlığı, 1989 yılında doktora derecesini aldı. 1992 yılında doçent, 2002 yılında profesör oldu. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesindeki 35 yıllık öğretim üyeliği görevinden 2016 yılında emekli oldu. Halen KKTC Doğu Akdeniz Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Meslekî kariyerinin yanı sıra, Klâsik Türk Müziği’ne olan sevgi ve ilgisini, Engürü Türk Müziği Derneği ve Hacettepe Klâsik Türk Müziği Topluluğunda sürdürmektedir.

 

2016-11-03-photo-00000130Naci PİLGE
ÜYE

3 Şubat 1942 Karamürsel/Kocaeli’nde doğdu. İlk ve ortaokulu Karamürsel’de, liseyi Gölcük’te bitirmiştir. İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Karamürsel’de futbol takımı yararına iki yıl  halk müziği yaz konserleri vermiş, üniversite yıllarında Türk Folklor Kurumunda Sadi Yaver ATAMAN yönetiminde halk müziği çalışmaları gerçekleştirmiştir. 1973-74 yılları arasındaki  Kars’taki vatani görevinin ardından 1975~80 yılları arasında Petrol İşleri Genel Müdürlüğünde, 1981-2003 yılları arasında ise TPAO’da görev yapmıştır. 1976 yılında TRT Amatör Sesler Programında radyoda üç, televizyonda ise bir türkü ile yer almıştır.  2003 yılından bu yana TPAO Türk Sanat Müziği Korosunda korist, 2005 yılında bu yana Engürü Türk Müziği Derneği Terennüm ve Halk Türküleri Topluluklarında çeşitli dönemlerde korist, yönetici ve denetçi olarak görev yapmaktadır.

 

 

Denetim Kurulu

  • Mustafa Akar
  • Ayşegül Sözeri
  • Tülay Gerçek

 

enguru_ykdk